DHG10I1800PA
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DHG10I1800PA
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 0.1 mA
Package / Case : TO-220-2
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 1.8 kV
Max Surge Current : 60 A
Packaging : Tube
Configuration : Single
Series : DHG10I1800PA
Recovery Time : 300 ns
Vf - Forward Voltage : 2.33 V
If - Forward Current : 10 A