DHG20I1200PA
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DHG20I1200PA
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 30 uA
Package / Case : TO-220-2
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 135 A
Packaging : Tube
Configuration : Single
Series : DHG20I1200PA
Recovery Time : 75 ns
Vf - Forward Voltage : 3.54 V at 40 A
If - Forward Current : 20 A