DPG60C300HJ
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DPG60C300HJ
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 1 uA
Package / Case : ISOPLUS-247
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Peak Reverse Voltage : 300 V
Max Surge Current : 450 A
Packaging : Tube
Configuration : Dual Common Cathode
Series : DPG60C300
Recovery Time : 35 ns
Vf - Forward Voltage : 1.54 V at 60 A
If - Forward Current : 30 A
Manufacturer : IXYS
Description : Diodes - General Purpose, Power, Switching 60 Amps 300V